I samband med Pro Bull Riders (”PBR”) event i Sioux Falls i South Dakota genomfördes en demonstration av 8 to Glory för konsol, som gav alla ryttare möjlighet att testa spelet och ge professionell feedback. Spelet visades även upp för PBR:s ledning i samband med ett möte om marknadsföringskampanjen inför lanseringen i slutet av andra kvartalet.

”Det var kul att se ryttarnas reaktioner. Framför allt när de mötte tjurar i spelet som de har en speciell relation till i verkligheten. För mig var det dock extra häftigt att se tjurarna in-action i arenan och i sina stall eftersom tjurarna är vad jag jobbat mest på i spelet”, säger Evelina Foxberg, spelgrafiker, Three Gates.

”Vi har genomfört omfattande speltestning i studion och med hjälp av professionella speltestningstjänster, men det var verkligen tillfredställande att se de riktiga PBR-ryttarna och våra partners på PBR ha så kul när de prövade spelet. Vi kommer att hålla en ny demo den 4:e maj i Las Vegas vid eventet ”The Last Cowboy Standing” och ser fram emot att lansera spelet till de lojala PBR-fansen”, säger Don Geyer”, VD Three Gates.